در واحد آماده سازي مواد اوليه بر اساس خواص ظاهري خود (فرآوري شده و فرآوري نشده) وزن كشي و آماده بارگيري ميشوند.

عمليات آماده سازي
عمليات آماده سازي شامل مراحل زير مي باشد:
. عمليات خردايش
. عمليات تهيه دوغاب
. عمليات آماده سازي پودر مناسب پرس

چهار روش اصلي جهت شكل دادن چيني:

. روش فرمينگ (گل شكل پذير)
. روش ماشين هاي ريخته گري تحت فشار(پرس دوغابي)
. روش ريخته گري دستي
. روش پرس ايزو استاتيك

توليد چيني مظروف در مجتمع توليدي چيني مقصود به سه روش ريخته گري دستي، ريخته گري تحت فشار (پرس دوغابي) و پرس ايزو استاتيك مي باشد.

روش ريخته گري دستي يكي از سنتي ترين روشهاي توليد چيني مي باشد كه با استفاده از قالبهاي گچي و ريخته گري دوغاب درون قالبها آيتم را توليد مي كنند. اهميت گچ در صنعت سراميك بخصوص روش ريخته گري دستي بر كسي پوشيده نيست.
دراين روش مخلوط مواد اوليه به صورت دوغاب آماده مي شود، سپس دوغاب حاصل درون يك قالب متخلخل كه عموماً از جنس گچ صنعتي است ريخته مي شود. در نتيجه اين عمل آب دوغاب بوسيله قالب جذب شده و جدار نازكي از گل بر روي آن ايجاد مي گردد.
با گذشت زمان اين جداره ضخامت بيشتري مي يابد و سپس دوغاب اضافي تخليه و پس از خشك شدن آيتم را از قالب خارج مي كنند. در اين روش آيتم هايي توليد مي شوند كه قابليت قالبگيري به صورت سمبه و ماتريس را ندارند و اصطلاحاحجمي هستند.

مكانيسم كلي كار اين دستگاه همان ريخته گري دستي است با اين تفاوت كه در ريخته گري دستي جذب آب دوغاب بوسيله قالب گچي و در پرس دوغابي توسط يك فشار خارجي و با استفاده از قالبهاي اپوكسي صورت مي گيرد استفاده از اين دستگاهها نه تنها در بالا بردن سرعت توليد نتايج بسياري داشته بلكه آسان ترين روش، ما را به توليد با طرحهاي گوناگون قادر ميسازد ماده اوليه دراين دستگاهها گرانول مي باشد.
فشار روغن به ممبران كه از جنس اورتان است وارد مي گردد وبدين وسيله به كليه قسمتها لبه ها، كف وپايه به يك ميزان فشار وارد ميگردد. اين تئوري نه تنها ظروف تخت دوار، بلكه بشقابهاي گرد وغير دوار را شامل مي گردد.

لعاب لايه شيشه اي نازكي است كه سطوح بدنه هاي سراميكي را پوشانده و به وسيله ذوب مواد معدني در سطح بدنه و يا به وسيله پخت بدنه در حضور بخارات قليائي بوجود مي آيد.
در توليدات سراميكهاي ظريف هدف از پوشاندن سطوح بدنه ها به وسيله لعاب عبارت است از زيباييهاي ظاهري، افزايش مقاومت شيميائي و مكانيكي آنها، مقاومت در برابر سايش، مقاومت در برابر پوسته شدن، غير قابل نفوذ نمودن بدنه هاي متخلخل و بالاخره بهداشتي نمودن سطح فرآورده ها مي باشد در فرآيند لعاب زني به روش غوطه وري از دو روش دستي و ماشيني استفاده مي شود.

در اين واحد عكس برگردان هاي مورد نظر بر روي آيتمها چسبانده مي شود. عكس بر گردان را داخل آب قرار داده تا بتوان آن را ازكاغذ جدا نمود ظرف را تميز كرده، آب زده و عكس بر گردان را با استفاده از لاستيك جهت خروج آب و هوا) بر روي آيتم مي چسبانند.
سپس آنرا خشك كرده و در صورت عدم نياز به طلا زني (در مورد عكس بر گردانهاي حاشيه اين موضوع صادق است) جهت بارگيري كوره دكور آماده مي گردند.

پس از پخت دكور نوبت به قسمت بعدي كه همان بسته بندي است مي رسد. در اين مرحله بار ديگر توليدات كنترل نهائي شده سپس لفاف زده شده و در بسته بنديهاي مخصوص بسته بندي و به انبار منتقل شده و يا بارگيري مي شوند.